Etat czy B2B ?

Etat czy działalność ?

 

Coraz więcej pracowników zastanawia się nad rezygnacją z etatu i otwarciem własnej działalności. Część osób kieruje się finansami, inni cenią sobie elastyczny czas pracy i dużą swobodę działania i bark obecności bezpośredniego przełożonego.

Zgodnie z interpretacjami ważne aby umowa B2B nie posiadała cech charakterystycznych dla stosunku pracy m.in. nie powinna być wykonywana pod kierownictwem pracodawcy oraz w miejscu przez niego wyznaczonym – sami powinniśmy zdecydować gdzie będziemy wykonywać własną działalność i w jakich godzinach. W przeciwnym razie PIP, urząd skarbowy lub ZUS mogą uznać takie samozatrudnienie za fikcyjne i dążące do obejścia prawa.

Warto przypomnieć, iż w przypadku własnej działalności możemy wybrać jedną z trzech form opodatkowania. Skala podatkowa, podatek liniowy i ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Dodatkowo dla nowych przedsiębiorców ZUS przygotował atrakcyjne warianty opłacania składek na start. Jak to wszystko ma się do współpracy z byłym pracodawcą ?

Umowa o pracę a B2B

Jeśli pakiet świadczonych usług w ramach B2B z byłym pracodawcą pokrywa się z zakresem obowiązków wykonywanych w ramach umowy o pracę, to atrakcyjne pakiety ZUS będą poza naszym zasięgiem. Zobowiązani będziemy do opłacanie tzw. dużego ZUS, gdzie wysokość składek społecznych wynosi 1418,48 zł składka zdrowotna uzależniona jest od wybranej formy opodatkowania. Jednakże jeśli w okresie 24 miesięcy od dnia założenia działalności gospodarczej zrezygnujemy ze współpracy z byłym pracodawcą to będziemy mogli zgłosić się do preferencyjnych składek ZUS. Będziemy mogli opłacać je do końca upływu 24 miesięcy kalendarzowych od momentu otwarcia firmy. 

Należy pamiętać o tym, że współpracując z byłym lub obecnym pracodawcą w ramach B2B w pierwszym roku swojej działalności zobligowani jesteśmy do opodatkowania wg skali podatkowej. Oznacza to, że poruszamy się w dwóch progach podatkowych 12% i 32% dla dochodów powyżej 120 tys zł.  W roku następującym po roku, w którym rozwiążemy umowę o pracę możemy wybrać między skalą podatkową a podatkiem liniowym. Dopiero po upływie dwóch lat możemy skorzystać z ryczałtu o ile zakres naszej działalności nie podlega wyłączeniu z ryczałtu na mocy prawa.

Umowa zlecenie i umowa o działo a B2B

W tym przypadku nie obowiązują nas ograniczenia wykazane przy umowie o pracę. Swobodnie możemy decydować o wyborze formy opodatkowania. Dodatkowo możemy skorzystać z ulgi na start oraz preferencyjnych składek ZUS.

 

Zanim zdecydujemy o zmianie formy współpracy z obecnym lub byłym pracodawcą należy przeliczyć i przeanalizować wszystkie możliwe opcje i ich wpływ na ostateczny rezultat finansowy. Warto skorzystać w tej kwestii ze wsparcia doświadczonych osób.

 

 

 


Zaloguj się by zostawić komentarz